COVİD BİLGİLENDİRME METNİ

Blue Fish Hotel olarak siz değerli misafirlerimizin sağlığı ve güvenliği her zaman önceliğimizdir. Covid-19 pandemi süresince de otelimizde sağlık ve huzur dolu bir tatil geçirmenizi sağlamak için önlemlerimizi en üst düzeye aldık.

Otel yönetimi olarak Dünya Sağlık Örgütü ve İlgili Türkiye Cumhuriyeti Bakanlıklarının güncel gelişmelerini ve yönergelerini yakından takip ediyor ve uyguluyoruz. Süreç yönetimi için oluşturduğumuz Pandemi Ekibimiz çözüm ortağımız olan Uluslararası BSA Kalite Danışmanlık ile birlikte ve Denetimleri de Bureau Veritas Belgelendirme kuruluşu tarafından gerekli prosedür ve uygulamaları büyük bir titizlikle yönetmektedir.

Otelimiz kimyasal temizlik ürünleri konusunda uluslararası marka olan Diversey firması ile çalışmaktadır. Tüm personelimiz her alan için uygun temizlik malzemesi, farklı ekipmanlar ile temizlik ve dezenfeksiyon işlemleri için düzenli araklılar ile detaylı Covid-19 Pandemi eğitimleri almaktadır.

Tesisimiz Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı çerçevesinde yayımlanan "Konaklama Tesisleri ve Tesisler Bünyesinde Yer Alan Yeme & İçme Ünitelerinde Pandemi Süresince Uygulanacak COVID-19 ve Hijyen Uygulamaları Değerlendirme Kriterleri" kapsamında istenen koşulları yerine getirdiği için Güvenli Turizm Sertifikasını almıştır.

Ayrıca Pandemi döneminde çok daha dikkatli olunması gereken Çevre kirliliği sorununun çözümünde rol alan Otelimiz, Türkiye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen Sıfır Atık Belgesini almıştır. Çevreye olan duyarlılığımız çerçevesinde tüm kullanım alanlarında oluşan atıklar ayrıştırılarak atık yönetim sistemimiz doğrultusunda tesisimizden uzaklaştırılmaktadır.

    

PERSONELLER İÇİN ALDIĞIMIZ ÖNLEMLER

Personel adaylarımız gerekli sağlık kontrollerini anlaşmalı olduğumuz özel hastaneden yaptırmaktadır. Otel doktorumuzun çıkan raporlar üzerindeki incelemelerine göre personellerin işe alımları onaylanmaktadır.

Personellerimiz ilk iş gününden itibaren anlaşmalı olduğumuz uluslararası danışmanlık firması ve iş güvenliği uzmanımız tarafından düzenli aralıklar ile Covid-19 Pandemi eğitimlerini almaktadır. Çalışanlarımıza hizmet eğitimleri ve pandemi süresince yapılacak uygulama faaliyetleri ilgili departman yöneticileri/ekip liderleri tarafından ve dış kaynaklı olarak (İş yeri hekimi, İş güvenliği uzmanı ve alanında uzman kişiler tarafından) verilerek operasyonun eksiksiz ilerlemesi sağlanmaktadır.

Otele giriş ve çıkışlarda tüm personelin ateş ölçümleri yapılıp ve kayıt altına alınmaktadır. Yüksek ateşli ve hastalık ile ilgili bulgulara rastlanıldığı takdirde personele işbaşı yaptırılmamaktadır. Tüm personelin durumları ile ilgili Covid-19 pandemi çalışan anketi yapılmakta ve yakından takip edilmektedir.

Ortak kullanım alanlarında gerekli mesafe kuralları uygulanmaktadır. Personel bilgi panosunda pandemi, hijyen ve iş güvenliği ile ilgili afişler, bilgilendirme yazıları bulunmaktadır.

Personellerimizin çalışma esnasında maske, siperlik, hijyen eldiveni gibi koruyucu ekipmanlarını kullanmaları sağlanmaktadır. Her personelin kolaylıkla erişebileceği dezenfektan otomatları tesisimizin her alanında bulunmaktadır.

Personel ortak kullanım alanları düzenli olarak dezenfekte edilip kayıt altına alınmaktadır.

    

OTELE GİRİŞTE ALDIĞIMIZ ÖNLEMLER

Otelimize giriş esnasında sosyal mesafe kurallarına uygun olarak öncelikle ateş ölçümleri yapılıp kayıt altına alınmaktadır.

Otel girişinde bulunan dezenfektan otomatlarını kullanmanızı rica ederiz. Talebiniz doğrultusunda maske temini yapılmaktadır.

Güvenli dinlenme alanlarına Check-in işlemlerinizi beklerken bagajlarınız dezenfekte edilip size güvenle teslim edilmektedir. Check-in ve Check-out işlemleri sırasında temas gerektiren ekipmanlar tek kullanımlık ve kişiye özel dezenfekte edilmiştir.

Check-in işlemleri sırasında güvenliğiniz için sosyal mesafe kurallarına göre işaretlenmiş alanlar oluşturulmuştur. Resepsiyon deskinde direk teması engelleyen cam bölmelerimiz mevcuttur.

Seyahat geçmişi ve sağlık durumlarına ilişkin bilgileri içeren Covid-19 beyan ve taahhütnamesi Check-in işlemleri esnasında imzalatılmaktadır.

Görevli personellerimiz Covid-19 prosedürlerimiz ile ilgili bilgilendirme işlemleri ardından gerekli bilgilerin bulunduğu el broşürlerini tarafınıza vermektedir.

Çıkış işlemleri sırasında da kullanılan oda anahtar kartı, kalem vb. kullanılmış kutusunda bekletilmekte ve bir başkasının kullanımından önce mutlaka dezenfekte edilmektedir.

     

ODALAR İÇİN ALDIĞIMIZ ÖNLEMLER

Odaların temizliğinde görevli personellerimiz Covid-19 pandemisi hakkında çözüm ortaklarımız uluslararası Diversey firması ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından özel hijyen eğitimlerini almıştır.

Personellerimiz koruyucu ekipmanları ile çalışmaktadır. Temizlikte kullanılan ekipmanlar kişiye özel tek kullanımlıktır.

Odalar her Check-out işlemi sonrasında titizlikle temizlik yapılır. Doğal yollarla en az 1 saat havalandırıldıktan sonra ULV dezenfeksiyon makinesi ile sterilizasyon işlemleri yapılmaktadır.

Odalarda kullanılan tv ve klima kumandaları dezenfekte edilip tek kullanımlık hijyen poşetlerine konulmaktadır.

Klima filtreleri düzenli olarak temizlenir ve dezenfeksiyon işlemleri yapılıp kayıt altına alınır.

Odalarda kullanılan tekstil ürünleri Covid-19 prosedürlerine göre yıkanır ve hijyen kuralları çerçevesinde kullanımınıza sunulur.

      

YİYECEK VE İÇECEK SERVİSİNDE ALDIĞIMIZ ÖNLEMLER

Restaurant ve havuz başında ki kullanım alanlarında sosyal mesafe kuralları gereği gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Tüm Restoran, Snack, Barlar, masa planlaması 2 metre, sandalye yerleşimleri ise 60 cm mesafeli olacak şekilde planlanmıştır.

İç ve dış restaurantta ki masa ve sandalyeler sosyal mesafe kurallarına uygun olarak düzenlenmiştir. Her alan için kapasite sayıları görünür bir şekilde belirtilmiştir. Kullanım alanlarındaki kişi sayıları pandemi ekibimiz tarafından sık sık kontrol edilmektedir.

Her servis öncesi restaurant girişlerinde yetkili personellerimiz tarafından ateş ölçümleri yapılmaktadır. Kapalı alan restaurantımıza maskesiz giriş yapılmamaktadır.

Açık büfe konseptimiz devam etmektedir. İstediğiniz yiyeceklerin servisleri mutfak personellerimiz tarafından yapılacaktır.

Personellerimiz servis esnasında maske, siperlik, eldiven, bone gibi koruyucu ekipmanlarını kullanmaktadır.

Her servis sonrasında kapalı restaurant ve büfelerimiz havalandırıldıktan sonra ULV ile dezenfekte edilip kayıt altına alınmaktadır.

Ortak alanlarda kullanılan çay, kahve ve su otomatları bar içine alınmıştır. Her türlü içecek servisi koruyucu ekipmanları bulunan bar görevlilerimiz tarafından yapılmaktadır.

Tüm masalarımızın üzerinde dezenfektan otomatları bulunmaktadır. Masalar, sandalyeler ve bebek mama sandalyeleri her kullanımdan sonra görevli personellerimiz tarafından titizlikle temizlenip sterile edilmektedir. Temizlikte kullanılan ekipmanlar tek kullanımlıktır.

Masa üzerlerinde ki menaj takımları kaldırılmıştır. Bunların yerine daha hijyenik tek kullanımlık ürünler bulunmaktadır.

Çatal, bıçak ve kaşıklar yıkama ve kurutma işlemlerinin ardından tek kullanımlık kılıflar içinde servis edilir.

Gıda üretim süreçlerimiz, Gıda Satın Almalarımız Gıda Güvenliği Yönetim sistemi kuralları ile yürütülmektedir.

     

ANİMASYON VE EĞLENCE HİZMETLERİNDE ALDIĞIMIZ ÖNLEMLER

Mini Clubün kapalı alanı pandemi süresince kullanılmamaktadır. Aktiviteler açık alanda sosyal mesafe kurallarına göre yapılmaktadır.

Her aktivite sonrasında kullanılan alan ve ekipmanlar temizlenip sterilize edilmektedir.

Spor ve Sağlık Topluluğu aktiviteleri sonrasında çalışanlar tarafından ekipmanlar temizlenmekte ve Sağlık Bakanlığı onaylı dezenfektanlar ile dezenfekte edilmesi sağlanmaktadır. Sizlerin de ekipman kullanımı öncesinde el teması olan alanları dezenfekte etmeniz için tek kullanımlık kağıt havlu ve Sağlık Bakanlığı onaylı dezenfektanlar ekipman üzerlerinde bulundurulmaktadır.

Pandemi kurallarına uygun olarak gündüz ve akşam programlarımız hazırlanmıştır. Sosyal mesafe kuralları gereği sahneye misafir çağırma uygulaması yapılmamaktadır.

Animasyon personellerimiz aktivite sırasında uyulması gereken kurallar hakkında bilgilendirme yapmaktadırlar.

     

HAVUZLAR İÇİN ALDIĞIMIZ ÖNLEMLER

Havuz çevresinde bulunan şezlonglar sosyal mesafe kurallarına uygun mesafe yerleştirilmiştir. Her kullanım sonrasında şezlonglar ve sehpalar temizlenip dezenfekte edilmektedir.

Havuz sularının ph ve klor seviyeleri düzenli aralıklarla kontrol edilip kayıt altına alınmaktadır.

Ayrıca otelimizde periyodik olarak tüm genel alanlarda çalışanlarımızca dezenfeksiyon yapmakta ve kayıt altına alınmaktadır.

Kaydırak havuzunda bulunan kaydırakların bakım ve dezenfekte işlemleri sık sık yapılıp kayıt altına alınmaktadır.

Havuz için kullanım kapasite yazılarımız herkesin görebileceği bir yerde asılıdır. Kullanımda olan kişi sayıları pandemi ekibimiz tarafından kontrol edilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Antalya İl Sağlık Müdürlüğü tarafından verilen ‘’Temiz Havuz’’ belgemiz bulunmaktadır.

      

PLAJ İÇİN ALDIĞIMIZ ÖNLEMLER

Plajımızda şezlonglar sosyal mesafe kurallarına göre yerleştirilmiştir.

Plaj restaurantımızda görevli personeller koruyucu ekipmanları ile çalışmaktadırlar.

Plaja girişlerde dezenfektan otomatlarımız kullanımınıza sunulmuştur. Girişlerde ateş ölçümleri alınıp kayıt altında tutulmaktadır.

Otel genelinde olduğu gibi, plajda da el dezenfeksiyon aparatı ve üniteleri bulunmakta ve bunların takibi de periyodik olarak kontrol edilmektedir. Takibi de periyodik olarak yapılmaktadır.

Soyunma kabinleri ve tuvaletler sık sık temizlenip dezenfekte edilmektedir.

Yiyecek ve içecek ekipmanları bulaşık makinelerinde yıkanmaktadır. Çatal ve bıçaklar yıkama - kurutma işlerimlerinin ardından tek kullanımlık kılıflar içinde servis edilmektedir.

    

HAMAM İÇİN ALDIĞIMIZ ÖNLEMLER

Hamam hizmetleri rezervasyon ile verilmektedir. Girişte ateş ölçümü yapılıp kayıt altında tutulmaktadır.

Hamam içi kapasite sayısı pandemi ekibi tarafından sık sık kontrol edilmektedir.

Her kullanım sonrasında hamam ve masaj odaları havalandırılıp, temizlik ve dezenfekte işlemleri yapılmaktadır.

Hamam ve masaj alanlarında tek kullanımlık bakım ürünleri kullanılmaktadır.

Sauna ve buhar odaları üzerlerinde yazılı kapasite sayısına göre hizmet vermektedir. Her kullanım sonrasında temizlenip dezenfekte edilmektedir.

      

GIDA GÜVENLİĞİ İÇİN ALDIĞIMIZ ÖNLEMLER

Ürünlerin alımından sunumuna kadar olan süreç Gıda Güvenliği Kurallarına uygun olarak yönetilmektedir.

Satın alınan ürünler gerekli dezenfekte işlemlerinin ardından teslim alınmaktadır.

Ürünlerin hazırlanma sürecinde mutfak personelinin tüm koruyucu ekipmanlarını kullanması sağlanmıştır.

Meyve  ve  sebzelerin  yıkanmasında  uluslararası Diversey firmasının hijyenik durulama maddeleri kullanılmaktadır.

Mutfak içindeki çalışma alanları sosyal mesafe kurallarına göre düzenlenmiştir.

 

GENEL ALANLARDA ALDIĞIMIZ ÖNLEMLER & GENEL BİLGİLENDİRMELER

Tesisimizde mevcut ortak kullanım alanları düzenli olarak dezenfekte edilip kayıt altına alınmaktadır.

Genel alanlarımızda ve tuvaletlerde yeterli dezenfektan otomatları bulunmaktadır. Kullandığımız dezenfektan ürünleri Türkiye Sağlık Bakanlığı onaylı, doğa dostu ve cildinize zarar vermeyen antiseptiklerdir.

Tüm genel alanlarda sık temas edilen yüzeyler, kapı kolları, asansörler, asansör butonları,bataryalar,lavabolar,pisuarlar,klozetler,trabzanlar,koltuklar,masa ve sandalyeler düzenli olarak temizlikleri yapıldıktan sonra gerekli kimyasallar ile dezenfeksiyon işlemleri yapılıp kayıt altına alınmaktadır.

Ortak kullanım alanlarında sosyal mesafe kurallarına uygun işaretlemeler, kapasite bilgileri ve oturma alanları düzenlenmiştir.

Doğal havalandırma yolu ile genel alanlar sürekli olarak havalandırılmaktadır. Klima ve havalandırma sistemlerimizin temizlikleri ve dezenfeksiyon işlemleri düzenli olarak yapılmakta ve kayıt altına alınmaktadır.

Misafirlerimizin hizmetine sunmuş olduğumuz tüm malzeme ve mamullerimiz hijyen çalışmalarını gerçekleştiren tedarikçilerden satın alımı yapılmakta, kontrol ve dezenfeksiyon işlemlerinden sonra tesislerimize kabul edilerek, depolanma ve dezenfektasyon çalışmaları hijyenik ortamlarda yapılmaktadır

Otelimizin tüm tesisat ve donanımların bakımları periyodik olarak yetkili servis veya konusunda eğitim almış uzman kişilere yaptırılmaktadır.

Ortak kullanım alanlarında maske, eldiven, diğer koruyucu ekipman atıkları için gri kapaklı atık kutuları bulunmaktadır.

Çalıştığımız tedarikçi ve tüm paydaşlarımızdan aynı hassasiyetle pandemi uygulamalarına dikkat etmeleri için beyan ve taahhütleri alınmakta ve kontrolleri yapılmaktadır.

Siz değerli misafirlerimizle ve çalışanlarımızla sağlıklı ve hızlı bir iletişim kurmak amacı ile sağlıklı ve güvenli bilgilendirmeler sosyal medya ve dijital platformlar aracılığı ile yapılmaktadır.

Ortak alanlarda yer alan sosyal mesafe işaretlemelerine uymanız (Sosyal mesafe kuralları aynı odada kaldığınız, birlikte tatile geldiğiniz, aynı aileden olduğunuz kişilerde geçerli değildir.)

Yüzeylere, yüzünüze, saçınıza, kıyafetlerinize dokunduktan sonra, yemek yemeden ve içecekleri içmeden önce, ellerinizi 20 saniye süre ile elinizin her tarafına temas edecek,

Temasın en aza indirilmesi amacıyla ödemelerinizi online yada temassız kanallar ile yapmanız,

Yüksek ateş, öksürük, nefes darlığı durumunda ortak kullanım alanlarını kullanmamanız, sizin ve tüm misafirlerimizin sağlığı için vakit kaybetmeden maskenizi takarak doktor ofisine görünmeniz önem arz etmektedir.

Covid 19 salgınının başlaması ile birlikte, Otelimiz de Genel Müdürümüzün başkanlığında Sağlık ve Güvenlik Kurulu oluşturulmuştur.

Sağlık ve Güvenlik Kurulu, gelişmeleri devamlı takip etmektedir ayrıca bu kurul, gelişen yeni durumlara göre prosedür ve uygulamalarda gereken revizeleri de yapmakta, otel personelimiz ve siz değerli Blue Fish Hotel misafirleri ile sağlıklı ve hızlı bir iletişim içinde olmaktadır.

Sizlere hizmet etmek için sabırsızlanıyor ve özlediğimizi belirtmek istiyoruz.